עריכה לשונית

אולי מדובר בקלישאה, אך היא נכונה: כל תוכן איכותי חייב בעריכה לשונית. על מנת לעמוד בסטנדרטים גבוהים, מוכרחים לפנות לאיש מקצוע. בכל זאת, אנו מייחלים לתוצאות האיכותיות ביותר. כיום, רבים לא מודעים לתהליך העריכה: מה הוא כולל? עד כמה הוא משנה? ובכנות, הוא משנה המון.

מה עריכה לשונית כוללת?

בראש ובראשונה, מדובר בהתאמת התוכן. תפקיד העורך לשוני הוא התאמת התוכן לחוקי השפה העברית, לכללי הפיסוק ולקהל היעד. ובהתאם לקהל, להתאים את משלב התוכן. למשל, במקרה בו נערוך תוכן טכנולוגי, נקפיד על משלב לשוני גבוה, ולא נשנה מושגים עיקריים מהתחום.

אולם, העריכה אינה ממוקדת בהתאמה בלבד. התוצר המוגמר צריך להיות ענייני, קצר ולעניין. עורך לשוני מקצועי ייקח את העריכה לשלב הבא:

  • קיצור משפטים – אף אחד לא אוהב לקרוא הרבה, במיוחד אם העיקרון חוזר על עצמו. הפחתת אורך המשפטים, ופיצולם, מעלה את איכות התוכן. במשפטים ארוכים אנו נוטים להיאבד, ולפספס את הכוונה המרכזית.
  • ניסוח מחדש – לב העריכה הלשונית. פעמים רבות, תכנים מכילים מידע איכותי, מעל ומעבר. עם זאת, התוכן מוצג כרשימה – לא ברור מה הקשר בין הנתונים. תפקיד העורך הלשוני הוא חיבור הנקודות, הפיכת המאמר למובן, קולח ומעניין.
  • קלילות התוכן – לעיתים, התוכן יוצא "כבד" מדי. באופן מכובד, ידע העורך להוסיף אתנחתות קומיות ושאלות רטוריות חביבות. שתי אלו, תורמות רבות לחווית הקריאה.
  • הבהרת נקודות – במשפט מסוים ההקשר אבד; העורך הלשוני לא מבין את "כוונת המשורר". במקרה כזה, עורך אחראי יפנה לכותב. ובעזרתו, ידאג שכוונת הכותב תועבר בצורה התקנית והברורה ביותר. במילים אחרות, שהנקודה תעבור לקוראי המאמר.
  • מחקר ראשוני – לא תמיד נערוך נושאים מובנים מאליהם, כאלו שיש לנו ידע-מקדים בהם. בעריכה מקצועית, נרצה להגיע לתוצאה חסרת פשרות. לכן, לא מן הנמנע שהעורך יבצע מחקר ראשוני בתחום. כשם שכותב תוכן נאלץ לעשות זאת, כך גם העורך.
  • הקפדה על הפרטים הקטנים – ולסיום, גם אם זה נשמע מטופש, ההקפדה על כל פרט ופרט עושה את ההבדל. בזכותה, מאמר איכותי מסוגל להפוך למאמר מושלם. וכן, אנו לא מפריזים בשימוש במילה.

*שימו לב, השפה העברית אינה פשוטה: אוצר המילים קטן ומילות הקישור מעטות. כמו כן, החוקים הלשוניים בשפה בהחלט לא מקלים. ובכל זאת, עורך לשוני איכותי יידע להתגבר על הקשיים הללו, למצוא את ה־"פרצות הקטנות" בשפה, ולנצל אותן לטובתו – להוציא את המיטב מהמאמר.

טיב העריכה הלשונית

לא כל מאמר זקוק לתשומת לב זהה. ולכן, ברור שיהיו רמות שונות לעריכה הלשונית:

עריכה בסיסית – כשמה, מדובר בעריכת זוטר. העריכה תכלול תיקונים מינוריים, וכלל לא תרד לשורש המאמר. נטפל בעיקר בתיקון הפיסוק, שגיאות כתיב ניכרות ועוד. במקרים חריגים, נשנה משפטים בעייתיים במיוחד.

עריכה לשונית מתונה – עריכה לשונית ששמה דגש על סידור המאמר. זאת, מעבר לתיקון הבסיסי של שגיאות הכתיב, הפיסוק ומה שמסביב. העורך הלשוני ידאג גם לנראות המאמר, והבהרתו.

שכתוב – שינוי המאמר עד לפרטים הקטנים ביותר. שדרוג עצום מכל הבחינות: הלשונית, הרעיונית והניסוחית. זוהי העריכה הלשונית המורכבת והאיכותית מכולן.

תעריפי השירות

כל מאמר שונה מהאחר מסיבות ברורות. לכן, לא ניתן לספק תעריף חד-משמעי. עם זאת, יש כמה גורמים עיקריים המרכיבים את המחיר:

  1. כמות המילים – גורם ברור. מן הסתם שמאמר של 1,000 מילים יהיה יקר ממאמר של 300 מילים.
  2. תחום המאמר – תחומים מסוימים בעייתיים מאחרים. לצורך הדוגמה: תחום תכנון המבנים/הכבישים הוא קשה. מדובר בנושא לא פשוט, ולכן גם הקושי בעריכתו יעלה בהתאם.
  3. זמני העבודה – תוכן המיועד לשכתוב דחוף יקפיץ את מחיר העריכה. למשל, אם נרצה תוכן מוגמר בתוך 24 שעות, נשלם יותר (בהשוואה למאמר שניתן לו 3-4 ימים).
  4. מצב התוכן הראשוני – תוכן שהגיע במצב של "רשימה", ללא קישור בסיסי בין הנתונים, יעלה את מחיר השכתוב בהתאם. מנגד, מאמר די מסודר, שלא מצריך עבודה סיזיפית – יעלה פחות.

לכל הגורמים הללו השפעה רבה על המחיר. בהתאם למאמר, עורכים לשוניים עשויים לחייב אתכם בדרכים שונות: לפי מילה, לפי המאמר כולו וגם לפי שעה. כמו כן, יכולים להיות עורכים שידרשו תשלום גם על המחקר הראשוני.

אני אגבה מכם תשלום הוגן, בהתאם למאמר ולגורמים השונים. מבטיח לספק הצעת מחיר מפורטת. לפרטים נוספים, חייגו 😉

צרו איתי קשר

לקוחות ממליצים

עדכונים אחרונים

28/01/2022
המחירים לתכנים אינפורמטיביים עודכנו מ־0.25 ש"ח ל-0.30 ש"ח

28/01/2022
המחירים עבור תוכן SEO עודכנו מ־0.15 ש"ח ל־0.20 ש"ח

01/07/21
עודכנו המחירים לכתיבת מאמרים SEO מ- 0.12 ש"ח ל- 0.15 ש"ח

21/05/2021
הוקמה מערכת SMS לשם נוחות הלקוחות

27/05/21
מערכת העלאת קבצים להורדת מאמרים

06/06/2021
עודכנו המחירים לכתיבת תכנים אינפורמטיביים מ- 0.20 ש"ח ל- 0.25 ש"ח

מאמרים אחרונים