כתיבת ביוגרפיה

לכל אחד ואחת מאתנו יש סיפור חיים. כן, גם מאחורי האדם “המשעמם” ביותר בעולם עומד סיפור, מכלול נסיבות שהוביל אותו למקום בו הוא נמצא בחייו. כיום, יותר ויותר אנשים בוחרים לתעד את סיפוריהם (ממש לא צריך להיות מפורסם בשביל זה!) בביוגרפיות/אוטוביוגרפיות. מה “יש” כבר בשירות כתיבת הביוגרפיה? מה היתרונות, הכדאיות שבו? למה שאצטרך כותב ביוגרפיה מקצועי לשם כך בכלל? מבטיח לעסוק בכל אלו ועוד.

כתיבת ביוגרפיה – מה השירות כולל?

באופן מובן לחלוטין, לא כולם יודעים מהי ביוגרפיה. לכן, נתחיל מיישור קו. ביוגרפיה הנה מילה שמקורה ביוונית (ביו – חיים, גרפיה – כתיבה. בעברית – סיפור חיים). מכאן, נוכל להבין בקלות שכתיבתה משמעותה הבאת סיפורו / תולדות חייו של האדם לידי ביטוי בכתב. שימו לב: ביוגרפיות ממש אינן אוסף של עובדות יבשות. כל ביוגרפיה שמורכבת רק מהן – היא ביוגרפיה גרועה. בביוגרפיה, הכותב חייב להתייחס לרגשותיו, חוויותיו ולהיכנס לנקודת מבטו של האדם, כאשר הוא ניצב בפני ההחלטות השונות בחייו. האינטימיות חשובה כאין שיעור בכתיבתה. ביוגרפיה דורשת מהכותב כמה דברים:

 • הבנת נקודת המבט של האחר
 • יכולת התבטאות ואינטליגנציה רגשית גבוהה
 • אוצר מילים עשיר, אשר יהפוך את הביוגרפיה לקולחת ועניינית

אלו העיקריים. כתיבת ביוגרפיה אינה עבודה קלה.

אבל רגע… קודם הזכרת אוטוביוגרפיה, מה ההבדל? שאלה מצוינת. ההבדל בין השתיים פשוט: בעוד ביוגרפיה נכתבת מגוף שלישי, על ידי אדם זר, אוטוביוגרפיה נכתבת בגוף ראשון – האדם מספר על עצמו. מן הסתם, לכל אחד מן הסוגים יתרונות משלו.

יתרונות הביוגרפיה – מה הכדאיות? למה לי לשכור כותב ביוגרפיה?

בוודאי עלו לכם כמה תהיות: “עם כל הכבוד לביוגרפיה ולכותביה, מוכשרים ככל שיהיו, למה שלא אכתוב אותה בעצמי? בכל זאת, מי מכיר את סיפור חיי טוב ממני?” ובכן, לביוגרפיה ישנם כמה יתרונות משמעותיים, אשר עונים על כלל השאלות הללו ועוד – להלן כמה מהם, “על רגל אחת”:

 1. כתיבה רגישה ועניינית: בניגוד לאדם הממוצע, אשר “זר” לתחום הכתיבה, כותב הביוגרפיה מנוסה בה לאין שיעור. במהלך עבודתו, הוא כתב עשרות ואף מאות ביוגרפיות – אין “חד” ממנו בעניין. עם כתיבת כל אחת ואחת מהן, הוא צבר ניסיון והבין את “דקויות” העבודה. כלומר, מה הופך ביוגרפיה למצטיינת, יוצאת מן הכלל – רגש, אינטימיות ועניין, שלושת המרכיבים החשובים ביותר בביוגרפיה. כותב ביוגרפיה איכותי יכליל אותם בצורה הטובה ביותר בעבודתו. כפי שאומרים (בצדק), “אין חכם כבעל הניסיון”.
 2. דיסקרטיות מובטחת: מעוניינים בביוגרפיה אישית, כזו שלא תופץ בשום מצב? הדרך הבטוחה ביותר היא לעבוד עם כותב ביוגרפיה מקצועי. ביניכם, בהחלט אפשרי שיתקיים מעין “חיסיון” לקוח-כותב ביוגרפיה (אם תבקשו). כותבי הביוגרפיה מבינים את הצורך בפרטיות, ויוכלו לשמור על דיסקרטיות מוחלטת במהלך כל התהליך. אם פרטיות היא מדד עליון עבורכם, זוהי הדרך הטובה ביותר.
 3. חוסך זמן: כתיבת ביוגרפיה איכותית היא עניין שלוקח זמן, לא מעט ממנו. במקרה של ביוגרפיה קצרה, מציאת המילים הנכונות עלולה לקחת מס' שעות, ואפילו ימים עד לתוצר הסופי. במילים אחרות, ים של זמן. בתור בעלי עסק / אנשים עובדים, לא לכולם יש את האפשרות להשקיע אותו. לכן, באמת ובתמים, פעמים רבות טוב יותר (אובייקטיבית) לשכור כותב ביוגרפיה במחיר הוגן וסמלי. כך, התוצר גם יהיה איכותי, וגם לא “נשרוף” זמן שעדיף שיושקע בתחומים אחרים בחיינו, חשובים לא פחות.
 4. רושם ראשוני: ביוגרפיות פומביות מוכרחות להיות נטולות שגיאות לשוניות (טוב, אם נרצה שתיחשבנה איכותיות). בכתיבת ביוגרפיה בידי כותב תוכן מקצועי, מתבצעות עריכה וכמובן הגהה לשונית עד להשלמת התוצר הסופי. בזכות כל אלו, נקבל ביוגרפיה חסרת שגיאות לשוניות, מגוונת באוצר המילים ומעניינת. זוהי ביוגרפיה ש־”תעשה” רושם ראשוני מצוין על קוראיה – בכל זאת, “אין שני לרושם ראשוני”.
 5. כתיבה של אדם אחר: חשוב להבין – אין פסול בכתיבת אוטוביוגרפיה. ובכל זאת, פעמים רבות היא פחות מרגשת ומחמיאה מביוגרפיה מקצועית. זאת, מסיבה פשוטה: יש דברים שלא מקובל לומר על עצמנו (בעיקר מחמאות, הבעת רגשות מסוימים וכו'). יתרה מכך, מניסיוני האישי, ממש לא פשוט לכתוב על עצמך (כן, גם לכותבי תוכן שזוהי פרנסתם כמוני!). בכתיבת ביוגרפיה על ידי כותב מקצועי, בעיה זו נעלמת. כאן, יש לנו אדם נוסף שכותב עלינו, וחוסך מאתנו את הצרה – זהו הפתרון הטוב ביותר.

ועם כל הכבוד למונח כותב ביוגרפיה מקצועי, בטח תהיתם: איך אדע למצוא אחד כזה בכלל?. טוב, הנה מדריך מקוצר ממני. כולי תקווה שהוא יסייע לכם בבחירה:

ראשית, בעת בחירת כותב תוכן חשוב “להסתכל” על הניסיון. בדקו מה כולל תיק העבודות שלו: האם סגנון הכתיבה שלו מתאים לכם, האם הביוגרפיות רגשו אתכם? דמיינו את עצמכם במקום האנשים בהם עוסקת הביוגרפיה, האם הייתם שמחים מהתוצאה? האם בתיק העבודות ישנן מספיק עבודות על מנת להסיק מסקנות? (אם לא, אל תחששו לפנות ולבקש לראות עוד)

שנית, חשוב לבדוק מהן הביקורות והדעה הרווחת לגבי הכותב. אם מצאתם ביקורות רעות ולא מחמיאות, התרחקו ממנו כמו מאש.

ואם “הכל טוב” מבחינת הביקורות, מומלץ לעבור לשלב השלישי – שיחת היכרות אישית. נסו להתרשם מתגובותיו של הכותב ולהבין אם ניתן לעבוד איתו בצורה ראויה. כאן, מדובר בשילוב של “אינטואיציה” וניסיון. גם אם זה נשמע קלישאתי, חשוב מאוד “ללכת עם הלב” בשלב זה. אם תעקבו אחר כל השלבים הללו, הסבירות שתגיעו לכותב ביוגרפיה איכותי גבוהה מאוד – אפילו מקסימלית.

בתור כותב ביוגרפיה, למה שאבחר דווקא בך?

בישראל, ישנם אינספור כותבי וכותבות ביוגרפיה מוכשרים ומוכשרות. בוודאי עלתה לכם השאלה הלגיטימית: “למה דווקא אתה? איזה 'יתרון' אתה 'מביא לשולחן' על פני המתחרים שלך?”. נכון, “אין הנחתום מעיד על עיסתו”. ועדיין, על מנת לענות על תהייה זו, אשמח להציג בפניכם כמה מנקודות החוזק שלי בתחום הכתיבה בכלל, ובתחום כתיבת הביוגרפיה בפרט:

 • ניסיון – במהלך עשור, עסקתי בתחום כתיבת התוכן. בזכות עבודתי הרבה, הגעתי לשלל תובנות שמסייעות לי לכתוב תוכן ברמה גבוהה מתמיד – אחרי שנים בתחום, אני כבר מבין “לאן הרוח הנושבת”. כתבתי תכנים מכלל הסוגים (וביוגרפיות בפרט). מוזמנים לצפות בתיק העבודות שלי – אני בהחלט גאה בו!
 • שקיפות, דיסקרטיות – אני שקוף לחלוטין עם לקוחותיי. אם לא אוכל לקחת עבודה מסוימת / ארגיש שלא ניתן להוציא את המקסימום, אין בושה להודות בכך! בכל עבודה שאקח (ובביוגרפיה בפרט), אני מתחייב שלא לחשוף את תוכנה במידה ויידרש. דיסקרטיות ואמינות ביני לבין לקוחותיי היא במקום הראשון.
 • לקוחות מרוצים – כלל הביקורות שמפורסמות עליי בפייסבוק וברשתות החברתיות מופיעות באתרי. אין לי מה להסתיר. אני מבצע את עבודתי על הצד הטוב ביותר, ומתחייב להשקיע בכל לקוח ולקוח עד שייצא מרוצה. (גם עם הפסיד כסף על הדרך ;]) לא משנה מה. קלישאתי או לא – “הלקוח תמיד צודק”.

מעוניינים בכתיבת ביוגרפיה מקצועית? נשמע לכם טוב? מוזמנים לפנות אליי, אליחי, להצעת מחיר הוגנת – חייגו 😉

צרו איתי קשר

לקוחות ממליצים

עדכונים אחרונים

28/01/2022
המחירים לתכנים אינפורמטיביים עודכנו מ־0.25 ש"ח ל-0.30 ש"ח

28/01/2022
המחירים עבור תוכן SEO עודכנו מ־0.15 ש"ח ל־0.20 ש"ח

01/07/21
עודכנו המחירים לכתיבת מאמרים SEO מ- 0.12 ש"ח ל- 0.15 ש"ח

21/05/2021
הוקמה מערכת SMS לשם נוחות הלקוחות

27/05/21
מערכת העלאת קבצים להורדת מאמרים

06/06/2021
עודכנו המחירים לכתיבת תכנים אינפורמטיביים מ- 0.20 ש"ח ל- 0.25 ש"ח

מאמרים אחרונים